KS Gallery – Past Shows

2017

May 18 – June 23, 2017: 2017 National Prize Show, Juried by Nick Capasso, Fitchburg Art Museum Director
May 11 – 14, 2017: Cambridge Open Studios Showcase
April 11 – May 6, 2017: Miniatures Juried by Marni Elyse Katz, Independent Curator & Boston Globe contributor
March 7 – April 1, 2017: Monsters and Misfits, juried by Bob and Jill Whitney Armstrong of iArtcolony
February 2 – 24, 2017: Inside Out, Small Group Show Featuring the works of Pip Shepley, Christine Palamidessi and Siri Smedvig
January 5 – 28, 2017: Revealing the Internal and Exploring the External, Small Group Show Featuring the work of Elissa Freud, Kay Hartung and Dayna Talbot

2016

November 8 – December 21, 2016: RED, Juried by Joseph D. Ketner II
October 1 – 29, 2016: Painterly Interplay, Small group show Featuring the work of Edwina Rissland, Lisa Russell and Roz Sommer
September 9- 28, 2016: Mary Schein Fall Salon
June 30 – July 23, 2016: Flora Fauna Part I
May 19 – June 23, 2016: 15th National Prize Show, Juried by Paul C. Ha
May 4 – 15, 2016: Cambridge Open Studios Pop Up
April 7 – 28, 2016: Marian Parry + The Ateliet, Small Group Show
March 10 – 29, 2016: Truth to Power, Juried by Eve Ewing
February 5 – 25, 2016: Unconventional Means Juried by Robert Seigelman
January 9 – 29, 2016: 30 Below, Juried by Mary Tinti

2015

November 19, 2015 – January 5, 2016: Blue, Juried by Katherine French
October  8 – 23, 2015: 2014 Artists of the Year, Small Group Show, Bill Briggs, Fay Lamson Hannon, Jeanine Sobell Pastore, Zoe Perry-Wood, Amy Waltch
September 11 – 25, 2015: Mary Schein Fall Salon
July 7 – 24, 2015: New Members Show
May 15 – June 25, 2015: 14th National Prize Show, In honor of Michael Rush
April 3 – 30, 2015: Portals, Small Show Show, Gilbert, Gilbert and Morse
March 7 – 31, 2015: Books Abound | Juried by Alexander Campos, Director and Curator of Center of Books arts, New York
February 5 – 28, 2015: Fields of Viewpoints| Small Group Show, Covert, Duffy, Selesnick, White
January 21 – 29, 2015: Maud Morgan Arts Collaborative, Pop-Up

2014

December 4, 2014 – January 16, 2015: Platinum, Juried by Alise Upitis, Sponsored by the Harvard Coop
November 4 – 29, 2014: Motion Envisioned, Small Group Show featuring, Beatriz Grayson, Bob Hesse and Ruth Lieberherr
October 2 – 30, 2014: Time Travelers , Small Group Show featuring Conny Goelz-Schmitt, Stephen Martin and Lorraine Sullivan
September 6 – 26, 2014: 70th Fall Salon in Honor of Mary Schein,
July – August 2, 2014: Wish You Were Here, CAA Postcard Show
May 13 – June 26, 2014: 13th National Prize Show, Juried by James Welu, Director Emeritus, Worcester Art Museum
April 8 – May 3, 2014: Refused, Salon des refuses
March 6  – 29, 2014: Pretty Ugly, juried by Camilo Alvarez, Samson Projects, Boston MA
February 4 – March 1, 2014: Mirrors | Windows, juried by Dana Salvo & Dawn Southworth, Clark Gallery, Lincoln, MA
December 11, 2013 – January 24, 2014: RED – It’s More Than a Color, Juried by Amy Sadao, Daniel Dietrich II Director, Institute of Contemporary Art at the University of Pennsylvania

2013

January 19 – February 23: Secrets juried by Jane Young, Chase Young Gallery, Boston MA
March 2-30: Face to Face juried by Arlette Kayafas, Gallery Kayafas, Boston MA
April 9 – May 4: RECYCLE juried by Susie Nielsen, farm gallery +project space, Wellfleet MA
May 15 – July 11: 12th National Prize Show, juried by Toby Kamps, Curator of Modern and Contemporary Art, The Menil Collection, TX
July 16 – August 2: New Members Show
September 6 – 26: 69th Fall Salon in Honor of Mary Schein
October 4 – November 2: Silent Noise, Small Group Show featuring Noelle Fiori, Sydell Masterman and Astrid Reischwitz
November 6 – December 5: Irony of Movement: Three Artists, Small Group Show featuring Vladmir Barsukov, Jan Powell and Timothy Wilson
December 9, 2012-January 10,2013: The Harvard Coop Presents BLUE juried by Joseph Thompson, Director, MassMoCA

2012

January/February : Scratching the Surface, juried by Joseph Carroll, Carroll and Sons Gallery, Boston MA
March/April: Drawing the Line, Juried by Frank Roselli, Soprafina Gallery, Boston MA
May: Order/Chaos, Juried by Natacha Sochat and Kathy Halamka, NKG Gallery, Boston MA
June: National Prize Show, juried by Clara Kim, Walker Art Center, Minneapolis MN
July/ August: New Members Show
September: Fall Salon in Honor of Mary Schein
October 9-November 2: 68th Members Prize Show juried by Nick Capasso, DeCordova Sculpture Park and Museum
November 9, 2012-January 10,2013: The Harvard Coop Presents BLUE juried by Joseph Thompson, Director, MassMoCA

2011

February: …My Lamp to Light You on Your Way…, Juried by Dina Deitsch, Associate Curator of Contemporary Art, DeCordova Sculpture Park and Museum
March: Media, Materials and Meaning, Juried by Marjorie Kaye, Director of Galatea Fine Art, Boston
April: New Workby Celia Gilbert, Diana Morse, and Wally Gilbert
May/June: Northeast Prize Show, juried by Theodore Stebbins
July/ August: New Members Show
September: Fall Salon in Honor of Mary Schein
November: 67th Members Prize Show with juror Steven Zevitas
December: The Harvard Coop Presents RED with Juror Howard Yezerski

2010

February: The Third Dimension, juried by Wyona Lynch-McWhite, Executive Director, Fuller Craft Museum
March: Journeys: Voyages of the body, mind and soul, juried by James Hull, Independent Curator, artist and educator
April: Darkness|Light, juried by Ricardo Barreto, Director, Urban Arts Institute at Massachusetts College of Art and Design
May-June: Northeast Prize Show, juried by Cheryl Brutvan, Curator of Contemporary Art, Norton Museum of Art
July: New Members Show
September: 66th Annual Fall Salon
October: 66th Annual Members’ Prize Show, juried by Arthur Dion, Gallery NAGA

November/December: BLUE, juried by Amy Ford, Cambridge Art Association Sales & Rental Director  and Susan P. Vrotsos. Director Emerita

2009

January-February: Point of View, juried by Arthur Dion, Director, Gallery NAGA, Boston
March: Stratum, Layers of Your Art, juried by Camilo Alvarez, Samson Projects, Boston
April: Violence Transformed, Featuring Gail Jerauld Bos, Joe Carpineto, Emily Corbato, Kay Dolezal, Katherine Douthit, Beverly Rippel, Robert Siegelman and Brenda Steinberg
May-June: Northeast Prize Show, juried by William Stover, Curator, Museum of Fine Arts Boston
July: New Members Show
September: 65th Annual Fall Salon
October: 65th Annual Members’ Prize Show, juried by Joseph D. Ketner II, Chair of Contemporary art at Emerson College
November-January: Red, juried by Carl Belz, Director Emeritus, Rose Art Museum, Brandeis University

2008

January-February: Shape, juried by Joe Wheelwright
March: Kinetic Abstracts, Featuring Elisa Adam, Barbara Filo, Vladimir Barsukov
April: Interiors/Exteriors, juried by James Hull [more info]
May-June: Northeast Prize Show, juried by Nicholas Baume, Chief Curator, Institute of Contemporary Art, Boston
September: 64th Annual Fall Salon
October: Members Prize Show, juried by Nick Capasso, Curator, DeCordova Museum and Sculpture Park
November-January: Blue, juried by Jen Mergel, Institute of Contemporary Art, Boston

2007

January- February: Visions, juried by Pamela Clark Cochrane, Director, Clark Gallery
February: Cool, juried by Sara Miller, Curator, The Gund Collection
March: Spring, juried by Joanna Fink, Alpha Gallery
May-June: 10th Annual National Prize Show, juried by Thomas W. Lentz, Eliz and John Moors Cabot Director, Harvard Art Museums
July: New Members Show
September: 63rd Annual Fall Salon
October: Members Prize Show, juried by Howard Yezerski, Howard Yezerski Gallery
December-January: Red, Jane Farver, Director List Gallery, MIT

2006

January: Charles Bandes, Paul Giguere, Jennifer Maestre
February: Simple Gifts, juried by Michael Price, MPG Contemporary, Boston
March-April: The Way We Live, juried by Jon Imber
May-June: 9th Annual National Prize Show, juried by Cheryl Brutvan, Beal Curator of Contemporary Art, MFA Boston
July: New Members Show
September: 62nd Annual Fall Salon
October: Members Prize Show, juried by Hiram Butler
November-December: Blue, juried by Carole Anne Meehan, ICA Vita Brevis Project Director

2005

January-February: Heat, juried by Arhur Dion, Director, Gallery NAGA, Boston MA
March: Wally Gilbert, Celia Gilbert, Diana Morse
April: Open Photo/Sculpture, juried by
May-June: 8th Annual National Prize Show, juried by Joseph Thompson, Director, MassMoCA
July: New Members Show
September: 61st Annual Fall Salon
October-November: Decisive Moments, juried by Judi Rotenberg, Judi Rotenberg Gallery
December: Members Prize Show, juried Edgar Driscoll

2004

January 15-February 18: Human Condition juried by Jerry Beck, Revolving Museum
March 3-25: Adelaide Sproul Retrospective
April 1-April 22: Revels juried by Judith Brassard Brown
May 3-June 24: NPS 2004 Juror: Robert Fitzpatrick, Director and CEO, Museum of Contemporary Art-Chicago
July: New Members Show
September: Fall Salon
October: Works on Paper juried by Andrew Witkin, Barbara Krakow Gallery, Boston
November and December: Blue juried by Rachel Lafo, DeCordova Museum and Sculpture Park

2003

Jan 10-Feb 7: Passion juried by William Stover, Museum of Fine Arts Boston ,
Feb 20-March 20: Influence, juried by Jim Smith and Rob Clifford, Clifford-Smith Gallery,
March 27-April 18: Interiors/Exteriors juried by James Hull, Green Street Gallery
May 5-June 25: National Prize Show 2003 juried by: Marc Pachter Director of National Portrait Gallery, Washington, DC
July 10-30: New Members Show
September 9-29: Fall Salon 2003
October 7-30: Pushing the Envelope Juror: Robert Siegelman
November 6-December 5: Open NE Show –  Energy Jurors: Carl Belz: Editor in Chief, ANE and Portia Belz, Managing Editor, ANE
December Celebrate with Art
December 9-17: Curated sale of selected member work

2002

Jan 9-Feb 5: Hot Colors juried by Nick Capasso, DeCordova Museum and Sculpture Park
Feb 28-March 22: Works on Paper juried by Marjorie Cohen, Harvard
April 3-23: Rites of Spring
May-June: National Prize Show juried by Lisa Dennison, Guggenheim Museum
July: New Members Show
September: Fall Salon
October
November 13-December 18: Three Visions on Art – the Casagrande Family
December: Wonders On Wood

2001

Red, Jan 9-Feb 6, juried by Harry Cooper
Beauty, Feb 21-April 12, Juror: Elaine Scarry
Sound juried by Arthur Berger and Richard Raiselis, April 21-May 20
May Art is Ageless
May-June National Prize Show juried by Maxwell Anderson, Whitney Museum of American Art
October Light juried by Adam Weinberg, Director, Addison Gallery of American Art, Phillips Academy
November Members Prize Show Jurors: Clifford and Smith
Wonders on Wood-a holiday small works show December 5-20

2000

Blue-open show both galleries January 14-February 6 Juror: Cheryl Brutvan, Curator of Contemporary Art, MFA
Dreams and Fantasies February 29-March 21 Juror: Howard Yezerski
Song of the Earth March 28 April 19 Juror: Nina Nielsen
National Prize Show juried by Carl Belz, May 3-30
Current Artist’s Books in NE June 13-July 6
New Members July 8-27
Fall Salon September 9-October 1
NE Open Photo & Sculpture October 11-November 21 jurors: Joseph Wheelwright and Stephen Jareckie
Trees and Other Small Works, December 1-20, Jurors: Betsy Van Buren and Christina Brazelton

1999

Red (open), January 12-February 19
Art of Love, February
New Works 98/99, Feb 27-March 25, juried by George Bergstein
Essence of Earth, April 10-May 25
New Members Show, July 8-29
Fall Salon, September
Pairs, October 7-28
Members Prize Show, November 4-26, Juror: Domingo Barrerres
Angels and other Small Works, December 4-21

1998

Collage/Assemblage January 10-February 19
Image and Verse March 7-26, both galleries-open show juried by Carl Belz
National Prize Show April 6-27
54th Annual Members Prize Show: juried by Magdalena Campos-Pons, May 9-28
New Frontiers in Book Arts, juried by Mary McCarthy, June 6-30, Chairs: Karen Molloy and Marian Parry
New Members ’98 Show July 8-29
Fall Salon September 12-September 30
Photography and Sculpture October 8-30
Small Works (members) November 7-November 30, Chair-Lucy Fowler and Mary Johannessen

1997

Printmaking Jurors: Marjorie Javan & Deborah Cornell January 8-January 30
The Art of Love February 7-26
Humor Me: juried by Jill Pottle and Yin Peet, March 5-26
53rd Annual Members Prize Show April 8-30 in both galleries juried by Bernard Toale
Fin de Siecle: Trends of the 90’s May 6-29 juror: Barbara Krakow
Arthur Griffin Center for Photographic Art May 30-July 6 juried by Boston Globe Photographer Bill Greene, Chair: Ed Mason
Altered Images June 4-26 Adrienne Der Marderosian, Celia Gilbert, Bette Ann Libby, and Dug Morton
July 3-30 New Members Show
September 6-24 Fall Salon
About Cambridge October 3-28 an open show in both galleries
November 4-25 Roberto’s Suite
December 6-20 New Works ’97: juried by Katrina M. Caryle

1996

Winter Bloom January 6-24
Men See January 31-March 1
March Open Exhibit
Prize Show April 2-May 23
Clay And Black & White June 3-28
New Members Show July 9-August 31
Salon Show 96 September 10-October 4
Creative Processes: From Sketch to Final Work, juried by Katherine Desjardins, October 9-November 14
Painting and Sculpture, juried by Nicholas Capasso and Barbara Singer, November 20-December 19

1995

Canvas and Sculpture, January 10-31
Tactile Journeys, February 3-28
Foreign Affairs and Inspiration, March 7-29
Prize Show May 5-26
Fall Salon Show 95 September 8-28
50 Years Of Exploring: Adelaide Sproul October 6-November 3
After The Fall November 15-December 20